Vērtību kārtis
Vērtību kārtis

Vērtību kārtis

Kas tev dzīvē ir patiesi svarīgs?

Vai esi kādreiz apstājies un padomājis – kādas ir tavas vērtības? Kas vada tavu izvēli, attiecības, darbu, ikdienas lēmumus?

Mēs visi reizēm meklējam skaidrību, mēģinām saprast sevi vai sarunāties dziļāk ar citiem – ne tikai par darbiem, bet arī par to, kas mūs patiesībā virza.

Šajos brīžos noderīgs instruments var būt Vērtību kārtis – praktiskas, vizuāli pievilcīgas un daudzfunkcionālas kārtis, kas palīdz apzināties, izzināt un nosaukt savas (vai komandas) vērtības.

image

Vērtību kārtis ir kāršu izlase latviešu un angļu valodā (abas valodas uz vienas kārts) ar bildīti.

image
image

No gandrīz 360 vērtību vārdiem, ko atradu dažādos avotos, izvēlējos 128 un pārvērtu tos kredītkartes izmēra kārtīs.

Lielā kava ar 128 kārtim paredzēta nopietnākam darbam ekspertiem, kas ar šo tēmu jau pazīstami un vēlas izmantot kārtis kā instrumentu.

Mazā kava, kurā iekļautas 36 kārtis, brīnišķīgi noderēs sarunai, kurā labāk iepazīt vērtības, bet nebūs drauds apjukt pārāk lielā vērtību apjomā.

Abas kāršu kavas noderēs gan lai darbotos Individuāli, gan Komandā, gan arī tas būs lielisks palīgs ekspertiem - Psihologiem, Koučiem, Fasilitatoriem.

Lai bauda lietot kārtis :)

Dace

Lielā kava (128 kārtis + 3 tukšas kārtis)

image

Cena 46 eur (tajā skaitā PVN)

Sūtīšana uz Omniva pakomātu Latvijas teritorijā 3 eur, uz Lietuvu vai Igauniju 5,16 eur.

Bet 🙂 - sūtījumiem, kur pirkuma summa pārsniedz 50 eur (ar piemērotām atlaidēm) - piegāde uz Omniva pakomātu par brīvu.

ja ir kādi papildus jautājumi

Vērtību kārtis

Paredzēts un labi noderēs:

  • Koučiem
  • Psihologiem
  • Karjeras konsultantiem
  • Fasilitatoriem, kas strādā ar komandām
  • Personīgās izaugsmes entuziastiem

Idejas pielietojumam

Te pirms lietošanas ņem vērā, ka kavā ir 3 tukšas kārtis, līdz ar to izvēlies vai to atstāt kavā kā Džokeri (kārti, kas var nozīmēt jebko) vai nolikt atsevišķi un paņemt, ja jāpievieno kāda vērtība, kuras kavā nav.

Izvelc kārti par kādu aktuālu jautājumu

Vienkāršs veids kā lietot kārtis ir izvelkot kārti no kavas domājot par kādu tēmu:

  • Padomā par kādu jautājumu vai problēmu, kas tev šobrīd ir aktuāls, ko Tu risini - velti tam kādas sekundes laika
  • Un tad, domājot par šo jautājumu vai problēmu, izvelc vienu kārti, kas būs Vērtība, kas tevi atbalstīts šī jautājumu risināšanā.
  • Ko pamani?

Tas var būt - jautājums kā “Kādai vērtībai man būtu jāpievēršas šodien?” vai “Kas ir tas, kas mani atbalstīs šī jautājuma risināšanā?” vai jebkas cits un kad izvilkta kārts - notici, ka tā ir īstā abilde un padomā, kā tas sasaucas ar tavu tēmu.

Izvelc 2 kārtis - Pretējas vai saskanīgas vērtības

Viens viegls kā izmantot kārtis ir aicināt izvilkt 2 kārtis (atceries vai tev kavā ir vai nav tukšā kārts, jo ja ir - kā interpretēsi tukšu kārti?). Un tad padiskutējat (vai pats padomā), atbildot uz jautājumiem:

  • Ko ar katru no šīm vērtībām saprotam. Varbūt runājam par dažādām lietām, izmantojot vienu vārdu.
  • Vai šīs vērtības ir iespējams realizēt vienlaicīgi (Piemēram Drošība un Izaugsme)
  • Kā viena Vērtība papildina otru?
  • Ja būtu jāizvēlas, kuru Vērtību izvēlētos kā primāro?

Izvelc 5 kārtis, sakārto prioritārā secībā (Individuāli)

Šis ir labs vingrinājums ko var darīt viens vai vairāki (pārī, satiekoties ar draugiem).

Var viegli iekļauties 5 minūtēs.

Var būt gan kā atseviša pieeja, gan arī kā daļa no procesa atklājot savas personīgās vai pāra / ģimenes vērtības.

Tātad, kas jādara veicot šo vingrinājumu individuāli:

  1. Izvelc no kavas 5 kārtis
  2. Sakārto tās prioritārā secībā

Ja šo vingrinājumu veic kā daļu no procesa savu personīgo vērtību atklāšanai - veic ierakstu Dienasgrāmatā (Var pat ieviest atsevišķu dienasgrāmatu Vērtību atklāšanai). Velti 5 minūtes piefiksēšanai - kādas bija 5 vērtības, kuras bija 2 prioritārākās (pārējās diez vai iekļūs tavās TOP 5 vērtībās), kā izdarīji izvēli, kādas pārdomas tas raisīja, cik viegli bija salikt secībā un varbūt arī - ko atklāj par kādu vērtību (varbūt par tādas vērtības esamību pat nebiji aizdomājies).

Ja blakus ir vēl kāds cilvēks, vari aicināt viņu vai nu padalīties ar to, ko izprot ar kādu neskaidrāku vērtību vai arī lai sakārto prioritārā secībā un tad izrunājat kāpēc tā. Arī šo var piefiksēt savā Vērtību Atklāšanas Dienasgrāmatā.

Tas ir process, kuru vērts atkārto dienas 30 no vietas un tad jau vieglāk ir ķerties pie vingrinājuma - Atklāj savas pamatvērtības (individuāli)

Izvelc 5 kārtis, sakārto prioritārā secībā (pārim)

Šis ir labs vingrinājums ko var veikt pārī. Un ja neesat par vērtībām iepriekš runājuši, tad uzreiz ķerties pie visu 128 vērtību caurskatīšanas var būt par daudz. Tāpēc labāk soli pa solim. Var ieviest tādu kā rituālu, ar domu parunāt par vērtībām, rēķinoties, ka tas var būt ilgāks laika periods līdz jutīsiet, ka esat gatavi iet nopietnākā procesā (jā, ar to domāju, ka mēneša garumā to darīt varētu būt pat par maz)

Kā to darīt?

Viegli un ar sapratni vienam pret otru.

Var viegli iekļauties 5 minūtēs, jo daudz laika tas neprasa (ja neaizraujas).

Tātad, kas jādara:

  1. Izvelkat no kavas 5 kārtis
  2. Sakārtojat tās prioritārā secībā (te ir varianti -var uzreiz kārtot, var sākumā sakārto viens, tad otrs un tad par to runā)

Te nav mērķis nonākt pie kāda lēmuma, bet drīzāk iepazīt kā jūs skatāties uz vērtībām, cik viegli par to varat runāt, kā panākat vienošanos.

Ceru, ka jums tas ir ļoti viegli :)

Un tas ar viss - varat katru dienu izvilkt tās 5 kārtis un sakārtot prioritāri, varat laiku pa laikam. Un kad jūtat, ka esat gatavi, varat ķerties pie procesa līdzīga kā Fasilitatros darbā ar komandu izmanto, tik jūsu uzdevums skaidrs - atrast jūsu kā pāra vērtības.

Gadījumā, ja otrs nevēlas vai nav gatavs par to runāt (tā gadās), varat pildīt šo pašu vingrinājumu indiviudālā pieejā. Varat to pat darīt katrs atsevišķi, tik par ko tas liecina?

Savukārt, ja jūs viegli runājat par vērtībām, ar prieku papildināt otra teikto un ieklausāties viens otrā, droši ķeraties pie vingrinājuma, kas domāts pārim, lai saprastu savas kā pāra (vai te var būt arī ģimenes) vērtības.

Izvelc 5 kārtis, sakārto prioritārā secībā (sociāli - viegla tēma sarunai)

Šis ir labs vingrinājums ko var veikt satiekoties ar draugiem vai kolēģiem kā iesildošu un satuvinošu vingrinājumu.

Var viegli iekļauties 5 minūtēs, jo daudz laika tas neprasa (ja neaizraujas). Un ja nu ir interesanti par to parunāt vairāk - kāpēc gan ne? :)

Kā to darīt:

  1. Izvelkat no kavas 5 kārtis (varat deleģēt kādu izvilkt visas 5 kārtis vai katrs izvelkat 1-3 kārtis)
  2. Sakārtojat tās prioritārā secībā.

Te var būt interesanti. Jo katram kārtotājam var sanākt cita secība - ļaujat tam notikt. Nav mērķis nonākt pie kāda rezultāta, bet tieši ļauties procesam un izrunāt kāpēc tieši tādā secībā un ko ar katru no vērtībām saprotat (kā jūsuprāt šī vērtība dzīvē izpaužas).

Varbūt pamanīsiet, ka runājot par vienu un to pašu vērtību, jums tā ietver ļoti dažādas lietas. Ja tā, priecājaties, ka uzzinājāt ko jaunu un turpiniet labi pavadīt laiku.

Atklāj savas pamatvērtības (individuāli)

Šis ir viens no laikietilpīgākajiem pielietojuma veidiem, bet kārtis to palīdzēs veikt vieglāk - ar iespēju sadalīt procesu vairākos posmos.

Ja ņem vērā ka prātā varam paturēt 3 -5 lietas, tad tāds ar ir pamatvērtību skaits ar kurām darboties.

Pamatvērtības ir fundaments - faktiski tas, kas tu esi.

Ja runā par pamatvērtībām, tas ir par to kas ir, nevis kā gribētu lai būtu. Vērtības var mainīt, tās var mainīties, bet šajā gadījumā runa ir par tām vērtībām, kas atspoguļo to kas tu esi, kā pieņem lēmumus, pēc kā vadies (pat ja neapzināti).

Pie tam - šīm vērtībām būtu jābūt sakārtotām hierarhiskā secībā (ja pieņem lēmumu, pēc kā vadīsies?).

Līdz ar to ķeroties pie šī Vērtību kāršu pielietojuma veida, aicinu noskaņoties un būt vietā, kur vari mierīgi būt ar sevi, citu netraucēts.

Labs veids kā sagatavoties procesam (tiesa ilgtermiņā) ir izpildīt citu šeit ietverto vingrinājumu - Izvelc 5 kārtis, sakārto prioritārā secībā (Individuāli).

Bet tas nav obligāti. Turklāt - Vērtības nereti ir kas tāds, kas atklājas, mainās laika gaitā (līdz ar to kā maināmies mēs).

Bet ceļš 1000 jūdžu garumā sākas ar pirmo soli, līdz ar to:

  1. Domājot par to, kas dzīvē svarīgi, sadali kavu ar 128 kārtīm 3 kaudzītēs:
    1. JĀ - tās ir manas būtiskās Vērtības
    2. VARBŪT - vērtības, kas ir svarīgas, bet vēl domāju par to
    3. NĒ - vai nu nesaprotu kas tā par vērtību, vai tā nav man tik būtiska, vai arī esmu
    4. Te liekot kaudzītē NĒ vai VARBŪT nedomā, ka tu no šīm vērtībām atsakies. Tās tāpat paliek, vienkārši nav pamatvērtības. Tas ir tikai par tevi, tāpēc aicinu būt godīgam(-ai) pret sevi. Ne 128 un pat ne 30 vērtības nevar būt prioritāras.

  2. Kavā JĀ tev būs kāds kāršu skaits. Ja 3-5, tad vari palikt pie tām un pāriet pie 3.punkta. Ja vairāk - sadali tās grupās, skatoties kas tām kopīgs, vai varbūt viena vērtība iekļauj citu vērtību, vai jebkādā citā veidā atlasi lai tev paliktu 3-5 būtiskākās vērtības.
  3. Kad tev ir palikušas 3-5 vērtības, Uzdod pārbaudes jautājumus par šīm vērtībām:
  • Vai tu upurētu kādu no šīm vērtībām par 1 miljonu eiro?
  • Vai tu upurētu (esi upurējis) šīs vērtības krīzes situācijā vai liela stresa laikā?
  • Vai šīs vērtības zaudēs aktualitāti pēc 20, 30, 50 gadiem?
  1. Pakavējies pie 3. punkta līdz esi gana pārliecināts, ka atbildes uz jautājumiem ir ilgtspējīgas un uz jautājumiem vari atbildēt ar Nē. Ja tas tā nav, pārskati savas vērtības, varbūt pat būs jāpapildina vērtību kava ar kādu vērtību, kas tur nav (tam ir domātas tukšās kārtis). Tad atgriezies pie 2.punkta. Ej tālāk kad par 3. punkta jautājumiem esi gana pārliecināts, ka atbildes uz jautājumiem ir ilgtspējīgas un uz jautājumiem vari atbildēt ar Nē.
  2. Apsveicu, uz šo brīdi pamatvērtības esi noteicis, tagad par to jāpārliecinās dzīvē, jo dzīvotspējīgas ir vērtības, kuras kā angliski saka ir “Actionable”, jeb ieviešamas dzīvē un var pārliecināties kā tās tiek realizētas.

Šajā pieejā aicinātu aizmirst to ko sabiedrība saka, ko apkārtējie gaida un ieklausīties sevī. Tā sacīt - Tu esi tas, kas tu esi, pat ja gribi būt kas cits. Jo ļoti daudz kas ir iespējams, bet Tavas Vērtības ir Tavas Vērtības un kā viens autors teicis “Nevar būt laimīgs dzīvojot pret savām vērtībām”.

Pēc kāda laika ir vērts atgriezties pie vingrinājuma un ja rezultāts ir savādāks, ko darīt - tāda ir dzīve - vai nu tās tomēr nebija īstās vērtības vai arī kaut kas ir mainījies (ļoti ticama iespēja).

Komandā - atrast komandas vērtības (Fasilitatora vadībā)

Labs uzdevums komandai, kas plāno strādāt ilgtermiņā vienā darba vietā vai projektā - tādejādi komandas locekļi labāk iepazīst viens otru.

Svarīgi nodrošināt, lai ir komfortabla vide un fasilitatora uzdevums ir uzturēt pozitīvu noti, nodrošinot, lai visiem iespēja izteikties.

Kvalitatīvai procesa norisei nepieciešams procesa vadītājs, īpaši, ja komandā mēdz būt domstarpības vai dominance. To nu atstāšu jūsu - pieredzējušo rokās :).

Pilnā versija paņems kādu laiku - var iekļauties 30 minūtēs, bet jāseko līdzi komandas ritmam un process var ilgt arī 1,5 h.

  1. Fasilitatoram vai procesa vadītājam - Atlasi no kārtīm 64 kārtis (apzināti piedomājot par komandu, kas veic vērtību uzdevumu)
  2. Īsi pastāsti par Vērtībām un kāpēc vērts pie tām nonākt.
  3. Fasilitators aicina domāt par PIEPRASĪJUMU, kas ir komandai - vai nu tas ir projekts, vai lai kopā strādātu vai kāds cits - bet jābūt PIEPRASĪJUMAM, jo katra individuālās vērtības var atšķirties no vērtībām darbam komandā.
  4. Dod uzdevumu komanda izvietot 64 kārtis kvadrātā 8 x 8 kārtis
  5. Dod uzdevumu komandai atlasīt no 64 kārtīm - 15 - kuras nav tik būtiskas vērtības šai komandai. Paliek 49 kārtis-vērtības ar kurām var noklāt laukumu 7 x 7 kārtis. Fasilitators atgādina, ka atlasot kārtis, VISIEM jābūt ar to mierā. Bet var komandā izrunājot nonākt pie izpratnes, ka viena vērtība iekļaujas citā, vai tā nav tik svarīga šim konkrētajam PIEPRASĪJUMAM vai kas cits. Ja nevar panākt, ka komandā visi iesaistās, vienojas, ja komanda nerunā - fasilitators var risināt to savādāk, bet vienkārši turpināt atlasīt vērtības tad būs formāls process.
  6. Nākošais - atkārto 5.punktu tikai jau samazinot no 49 kārtīm uz 36 kārtīm (6 x 6). Tas ir - noņem vēl 13 kārtis - Vērtības. Fasilitators var vērot procesu, atbalstīt un izcelt apzinātā līmenī arī par to kā komanda darbojas, kā risina jautājumus, kā vienojas.
  7. Turpina procesu samazinot Vērtību skaitu no 36 uz 25 (5x5), jeb noņem vēl 11 kārtis - Vērtības. Var ļaut komandai radoši pieiet tam kā vienoties - jo rezultātā būs jānonāk līdz 4 vērtībām. Dažkārt komanda jau iesildījusies un atrod savu veidu kā nonākt līdz mazākam kāršu skaitam, jo daudzas vērtības jau izdiskutētas.
  8. Ja komanda turpina apli pa aplim, tad pāriet no 25 kārtīm līdz 16 (4 x 4) - noņem vēl 9 kārtis.
  9. Nākošais solis pāriet no 16 Vērtībām uz 9 (3x3). Šie soļi jau iet ātrāk, jo daudz kas izdiskutēts un komanda jūt uz ko tas virzās. Jebkurā brīdī var minēt, ka mērķis būs aiziet līdz 4 vērtībām.
  10. Fināla solis - nonākt līdz komandas 4 vērtībām (var 5).
  11. Fasilitators var uzdot komandas locekļiem jautājumu - “Cik apmierināti esat ar rezultātu?” dodot katram iespēju novērtēt no 1 - 10.
  12. Rezultātā var dot uzdevumu komandai no tā radīt plakātu vai misijas formulējumu - svarīgi nostiprināt to, kas tikko radīts. Un tā kā process bija kāda PIEPRASĪJUMA apmierināšanai, tad ar to arī tālāk darbojas, padomājot kā paturēt prātā vienošanos par komandas vērtībām.

Variācija - lai paātrinātu procesu var jau sākumā samazināt kāršu skaitu - 49 (7x7) vai pat 36 (6x6).

Tāpat, var neiet līdz 4 vērtībām, arī samazinot vērtību skaitu līdz 16, komanda jau ir krietni pastrādājusi.

Un lūdzu ņem vērā - tā ir ideja kā var piemērot. Radi savu versiju un, ja tā labi nostrādā, padalies ar mani.

Jo ir situācijas, kas tiešām svarīgi nonākt līdz kopējām komandas vērtībām un ir reizes, kad pietiek par to parunāt, iepazīstot vienam otru labāk.

Mazā kava (36 kārts + 1 tukša kārts)

Parunāsim par svarīgo!

image

Cena 16 eur (tajā skaitā PVN)

Sūtīšana uz Omniva pakomātu Latvijas teritorijā 3 eur, uz Lietuvu vai Igauniju 5,16 eur.

Bet 🙂 - sūtījumiem, kur pirkuma summa pārsniedz 50 eur (ar piemērotām atlaidēm) - piegāde uz Omniva pakomātu par brīvu.

ja ir kādi papildus jautājumi

Paredzēts un labi noderēs:

  • Draugiem
  • Kolēģiem
  • Ģimenei
  • Pārim
  • Ar bērniem

Idejas pielietojumam

Pirms lietošanas izdomā, vai gribi atstāt kavā tukšo kārti, jo tā paredzēta, lai uzrakstītu kādu papildus vērtību, bet to var izmantot arī kā Džokeri (kārti, kas var nozīmēt jebko) un tad izvēlies kādu no variantiem.

Saruna par izvilktu kārti

Tā kā Vērtību kāršu mazās kavas būtība ir veicināt sarunas par vērtībām - pirmais ko vari darīt ir tu kopā ar kādu (var arī bērnu) izvelkat Vērtību kārti. Un par šo kārti parunājat atbildot uz jautājumiem:

  • Ko tu saproti ar šo vērtību?
  • Cik lielā mērā tā tev ir svarīga?

Padiskutējat, ja jums ir dažādi viedokļi, nevis ar mērķi otru pārliecināt, bet tieši ar domu - iepazīstināt ar savu redzējumu. Īpaši tas varētu būt intersanti sarunā ar bērnu.

Izvelc kārti par kādu aktuālu jautājumu

Vienkāršs veids kā lietot kārtis ir izvelkot kārti no kavas domājot par kādu tēmu:

  • Padomā par kādu jautājumu vai problēmu, kas tev šobrīd ir aktuāls, ko Tu risini - velti tam kādas sekundes laika
  • Un tad, domājot par šo jautājumu vai problēmu, izvelc vienu kārti, kas būs Vērtība, kas tevi atbalstīts šī jautājumu risināšanā.
  • Ko pamani?

Tas var būt - jautājums kā “Kādai vērtībai man būtu jāpievēršas šodien?” vai “Kas ir tas, kas mani atbalstīs šī jautājuma risināšanā?” vai jebkas cits un kad izvilkta kārts - notici, ka tā ir īstā abilde un padomā, kā tas sasaucas ar tavu tēmu.

Izvelc 2 kārtis - Pretējas vai saskanīgas vērtības

Vēl viens viegls veids kā izmantot kārtis ir ja jūs esat vismaz 2 cilvēki, izvilkt 2 kārtis. Un tad padiskutēt, atbildot uz jautājumiem:

  • Ko ar katru no šīm vērtībām saprotam? Vai saptotam vienādi?
  • Vai šīs vērtības ir iespējams realizēt vienlaicīgi (Piemēram Drošība un Izaugsme)
  • Kā viena Vērtība papildina otru?
  • Ja būtu jāizvēlas, kuru Vērtību izvēlētos kā primāro?

Pēc tam to pašu dara nākošais cilvēks - izvel kārti un padiskutē

Izvelc 5 kārtis, sakārto prioritārā secībā (sociāli - viega tēma sarunai)

Šis ir labs vingrinājums ko var veikt satiekoties ar draugiem vai kolēģiem kā iesildošu un satuvinošu vingrinājumu.

Var viegli iekļauties 5 minūtēs, jo daudz laika tas neprasa (ja neaizraujas). Un ja nu ir interesanti par to parunāt vairāk - kāpēc gan ne? :)

Kā to darīt:

  1. Izvelkat no kavas 5 kārtis (varat deleģēt kādu izvilkt visas 5 kārtis vai katrs izvelkat 1-3 kārtis)
  2. Sakārtojat tās prioritārā secībā.

Te var būt interesanti. Jo katram kārtotājam var sanākt cita secība - ļaujat tam notikt. Nav mērķis nonākt pie kāda rezultāta, bet tieši ļauties procesam un izrunāt kāpēc tieši tādā secībā un ko ar katru no vērtībām saprotat (kā jūsuprāt šī vērtība dzīvē izpaužas).

Varbūt pamanīsiet, ka runājot par vienu un to pašu vērtību, jums tā ietver ļoti dažādas lietas. Ja tā, priecājaties, ka uzzinājāt ko jaunu un turpiniet labi pavadīt laiku.

Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem

Kam domātas tukšās kārtis kavā

Kāpēc Vērtību kārtis ir divās valodās?